II Niedziela Adwentu 2022

komunikaty duszpasterskie

 • Dzisiaj Dzień Modlitw za Kościół na Wschodzie. Przy wyjściu z katedry zbierane są też ofiary do puszek na ten cel.
 • Podczas Mszy św. o gody. 17.00 dzieciom przygotowującym się do I Komunii świętej zostaną poświęcone medaliki. Po Mszy św. zostanie wygłoszona konferencja księdza proboszcza do rodziców tych dzieci.
 • O godz. 18.00 odprawione zostanie nabożeństwo adoracyjne.
 • 8 grudnia obchodzić będziemy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Porządek Mszy świętych, jak w dzień powszedni.
 • W przyszłą niedzielę 11 grudnia Mszę św. o godz. 11.00 celebrował będzie bp Marek Marczak w ramach Rejonowego Dnia Wspólnoty Ruchu Światło Życie.
 • Rekolekcje Adwentowe w bazylice archikatedralnej:

dla studentów rozpoczną się dzisiaj 4.XII i trwać będą do środy 7.XII. Codziennie o godz.   19.00. Rekolekcje głosi ks. dr Piotr Dernowski, duszpasterz akademicki   z Olsztyna.

– parafialne rekolekcje adwentowe. Ponieważ w październiku przed obchodami 100. rocznicy konsekracji katedry odbyły się rekolekcje dla dorosłych, w najbliższą niedzielę będzie miał miejsce adwentowy dzień skupienia dla dorosłych.

dla młodzieży rekolekcje odbędą się w najbliższą niedzielę (11.XII.) o 9.30 oraz w poniedziałek/ wtorek o godz. 18.00.

dla dzieci w niedzielę (11.XII) oraz w poniedziałek/wtorek o godz. 17.00.

Nauki głosi ks. Paweł Bogusz, Przewodniczący Duszpasterstwa Młodzieży w AŁ.

– dla Łodzi prowadzone przez abp. Grzegorza Rysia odbędą się od 18 grudnia: niedziela – Msza św. z homilią, godz. 19.00, poniedziałek/wtorek – Msza św. z homilią i konferencją, godz. 18.00.

 • Tegoroczna wizyta duszpasterska zwana „kolędą” rozpocznie się po Świętach Bożego Narodzenia. Program kolędy dostępny będzie na stronie internetowej parafii, w gablotach, a także zwyczajem lat poprzednich wywieszony przy wejściu do budynków parafian. Jednak nastąpi pewna zmiana. Otóż, po konsultacji z księżmi oraz licznych rozmowach z wiernymi, ze względu na to, iż niektórzy z parafian po pandemii zachowują nadal rygory sanitarne w swych mieszkaniach, a inni nie czują potrzeby spotkania się po „kolędzie”, kapłani udadzą się tylko do domów parafian, którzy złożą „Zgłoszenie”. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest od dzisiaj na stoliku przy wyjściu z katedry wraz z puszką zgłoszeniową, do której można wrzucić kartkę ze swoim adresem. Kartki zgłoszeniowe można składać też w zakrystii i w kancelarii parafialnej. Również na stronie internetowej jest gotowy formularz zgłoszeniowy, który wystarczy wypełnić i „kliknąć”, a w ten sposób zostanie wysłany na adres kancelarii parafialnej. Będzie też, zwyczajem ostatnich lat, możliwość uczestniczenia w wieczornej Mszy św. o godz. 18.00 w katedrze w dniu kolędy, gdy modlić się będziemy za mieszkańców danej ulicy.
 • W dniach 1-15 grudnia 2022 r. na Placu Katedralnym jest prezentowana wystawa „»Dzieci z Przemysłowej« – niemiecki obóz w Łodzi (1942–1945)”. W br. przypada 80. rocznica powstania niemieckiego obozu dla dzieci i młodzieży polskiej (Polen-Jugendverwahrlager) przy ul. Przemysłowej 72. Powstał 1 grudnia 1942, pierwszy transport młodych więźniów dotarł tam 12 grudnia. Więziono w nim polskie dzieci w wieku od 2 do 16 lat, których rodzice zostali zamordowani bądź przebywali w obozach i więzieniach, skierowane tam na podstawie wniosku niemieckiej  policji kryminalnej. Ogółem w obozie – i jego filii w Dzierżąznej – przebywało od 900 do 1200 młodocianych więźniów. Były to dzieci i młodzież z Poznańskiego, Śląska, Łodzi, a także pojedyncze dzieci z Krakowa, Lublina, a nawet z Francji. Obóz działał do 19 stycznia 1945 r. Ekspozycja powstała staraniem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.
 • Poświęcone opłatki na stół wigilijny można nabywać w katedralnym kiosku, a w dni powszednie również w kancelarii parafialnej. Są też do nabycia świece Caritas.
 • W kiosku w głównej kruchcie katedry dostępna jest prasa katolicka.
 • Serdeczne Bóg zapłać wszystkim za ofiary składane na tacę, a także przekazane na konto bankowe katedry.
 • Zasnęła w Panu + Modesta Bujalska.

Wieczny odpoczynek, racz jej dać, Panie!”