Pogrzeb katolicki

„Lecz ja wiem: Wybawca mój żyje, na ziemi wystąpi jako ostatni. Potem me szczątki skórą odzieje i ciałem swym zobaczę Boga. To właśnie ja Go zobaczę.” – Hi 19, 25-27a

potrzebne dokumenty

W przypadku śmierci bliskiej osoby należy w kancelarii naszej Parafii przedstawić następujące dokumenty:

  • akt zgonu z USC
  • zaświadczenie o przyjęciu w ostatnim czasie sakramentów przez osobę zmarłą
  • informację z biura cmentarnego o dniu i godzinie pogrzebu
  • ewentualnie zgodę od Księdza Proboszcza, gdy ostatnie miejsce zamieszkania Zmarłego było w innej parafii

modlitwa za zmarłych

Niezwykle ważną rzeczą i najpiękniejszą, jaką możemy zrobić dla naszych bliskich, którzy już odeszli to ofiarować im swoją modlitwę. Najdoskonalszą jest oczywiście Msza Święta. Zachęcamy do zamawiania intencji mszalnych za zmarłych, ale oprócz Mszy Świętych można też zamówić Wypominki za zmarłych na cały rok lub pół roku. Wypominki są odczytywane w każdą niedzielę o godz. 9.00.

pogrzeb katolicki

Uroczystość pogrzebu katolickiego przysługuje każdemu człowiekowi ochrzczonemu, jeśli tylko taka jest też wola najbliższej rodziny, organizującej pogrzeb. Zawsze rodzina ma prawo wybrać sposób pożegnania swojej bliskiej osoby, która już odeszła z tego świata. Gdy rodzina pragnie pożegnać Zmarłego w duchu chrześcijańskim, z udziałem kapłana katolickiego i zgodnie z katolickimi obrzędami, nie trzeba o tym informować zakładu pogrzebowego, który mógłby zaoferować księdza, który odprawi ceremonię. Niestety zdarza się, że przez zakłady pogrzebowe są oferowani księża z innych wspólnot, niekatolickich, o czym rodzina nie wie. Duchowny taki zwykle nosi sutannę, sprawuje też liturgię zbliżoną, co do formy do liturgii katolickiej i nie każdy zdoła rozróżnić, czy to jest liturgia katolicka, czy niekatolicka. Często w takich przypadkach Eucharystia jest nieważnie odprawiona, a sama ceremonia pogrzebowa nie jest sprawowana zgodnie z obrzędami katolickimi. Należy zawsze zgłosić pogrzeb w parafii zamieszkania Zmarłego i poprosić w kancelarii księdza z tej właśnie parafii. Wówczas ksiądz z danej parafii uda się na cmentarz w wyznaczonym dniu i godzinie, by sprawować Mszę Świętą w intencji Zmarłego i o pociechę dla rodziny pogrążonej w żałobie oraz będzie towarzyszyć w ostatniej drodze Zmarłego do grobu, który ksiądz zawsze pobłogosławi, a ciało Zmarłego spocznie w poświęconej ziemi, zgodnie z katolickim zwyczajem. Tylko tak rodzina może mieć pewność, że ksiądz przewodniczący uroczystościom pogrzebowym jest duchownym z Kościoła Katolickiego, a obrzędy odprawione zostaną poprawnie i zgodnie z Prawem Kościoła Rzymskokatolickiego.