Imieniny Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia

Dziś, we wspomnienie Świętego Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła, swoje imieniny obchodzi nasz Pasterz, Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki. Z tej racji cała Parafia Katedralna ogarnia Księdza Arcybiskupa swoją modlitwą oraz życzy Bożego błogosławieństwa, światła Ducha Świętego i opieki naszej najlepszej Matki, Maryi w przepowiadaniu Nauki Bożej i słowa Bożego, a także w prowadzeniu naszego Łódzkiego Kościoła.

Ksiądz Arcybiskup nosi imię wielkiego Świętego, który żył na przełomie VI i VII wieku. Był 64. papieżem i pierwszym papieżem mnichem (benedyktynem). Grzegorz Wielki był wielkim reformatorem Kościoła zwłaszcza, jeśli chodzi o liturgię. Najbardziej znany jest z ustanowienia ostatecznej wersji Modlitwy Eucharystycznej, zwanej Kanonem Rzymskim, ale także z ustalenia muzyki kościelnej, zwanej od jego imienia chorałem gregoriańskim, tak mocno wnikającym w serca wiernych. Papież Grzegorz wprowadził także, po prywatnych objawieniach praktykę odprawiania 30 kolejnych Mszy Świętych za duszę zmarłego, które do dziś praktykuje się w Kościele, nazywając je Mszami Gregoriańskimi.

Tak wielki Patron naszego Księdza Arcybiskupa na pewno zobowiązuje do wielkiej pracy duszpasterskiej, której Ksiądz Arcybiskup z łatwością potrafi sprostać. Do życzeń wypowiedzianych wyżej pragniemy więc dołączyć jeszcze te, by ofiarność i dążenie do świętości Księdza Arcybiskupa były na miarę Św. Grzegorza i wszystkich Świętych Pasterzy i doktorów Kościoła.