Komunikaty duszpasterskie

16 czerwiec 2019
 •  Uroczystość Trójcy Przenajświętszej
  16 czerwca 2019 r.
  www.katedra.lodz.pl
 • 20 czerwca br. obchodzić będziemy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Począwszy od tego roku, będą to centralne obchody łódzkie. Rozpoczną się Mszą świętą o godz. 9.30 sprawowaną przez ks. abp Grzegorza Rysia w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Łąkowej, po której wyruszy procesja do czterech ołtarzy usytuowanych:

  I – na rogu ul. Żeromskiego i Al. Mickiewicza
  II – na rogu Al. Mickiewicza i ul. Piotrkowskiej,
  III – przy ul. Piotrkowskiej 194,
  IV – przy ul. Piotrkowskiej 262

  Zakończenie nastąpi w katedrze po uroczystym odśpiewaniu Hymnu Ciebie, Boga wysławiamy. Następna Msza święta odprawiona będzie w katedrze zaraz po zakończeniu procesji ok. godz. 12.30. W tym dniu w katedrze Msze św. odprawione będą o godz.: 7.00, 8.00, po procesji ok. 12.30, 17.00 i 19.00. O godz. 18.00 odprawione zostanie nabożeństwo czerwcowe. Można będzie uzyskać odpust zupełny za udział w uroczystej procesji eucharystycznej. Uroczystość Bożego Ciała należy do świąt nakazanych, czyli mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św. Zapraszamy chór, asystę, grupy parafialne, Rycerzy Jana Pawła, młodzież i ministrantów, dziewczynki sypiące kwiatki, a także wszystkich parafian i sympatyków katedry do licznego udziału w procesji. Szczególne zaproszenie kierujemy do dzieci I Komunijnych, aby w Boże Ciało przyszły na Mszę św. o godz. 9.30 do kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej.

  Prosimy o udekorowanie okien i balkonów. To też jest oznaka naszej odwagi publicznego przyznania się do Chrystusa.

  Przez oktawę uroczystości Bożego Ciała nabożeństwo czerwcowe odprawiane będzie z procesją wokół katedry.

  We wtorek 18. czerwca br. Msza św. na zakończenie roku szkolnego:
  - 10.30 – dla uczniów ze szkół salezjańskich,
  - 17.00 – dla dzieci i młodzieży z terenu parafii katedralnej.

  Siostra Maria Emiliana ze Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa, kończy w tym roku 90. lat życia i ma za sobą 45. lat pracy jako zakrystianka w archikatedrze łódzkiej. Wydarzenie to staje się okazją do wyrażenia jej wdzięczności za ofiarną służbę Bogu i ludziom. Stanie się to podczas Uroczystej Eucharystii, którą w dniu 17 czerwca /poniedziałek/ 2019 roku o godz. 12.00 sprawować będzie w Bazylice Archikatedralnej ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Wszystkich, którzy pragną włączyć się we wspólną modlitwę w intencji Siostry Jubilatki serdecznie zapraszamy.

  W najbliższą niedzielę /23.06/ podczas Sumy o godz. 12.30 modlić się będziemy w intencji ks. Adama Kubika, wikariusza naszej parafii, z okazji 40-tych urodzin i 15. rocznicy święceń kapłańskich.

  W przyszłą niedzielę kazania podczas Mszy świętych głosić będzie Br. Damian z Nigerii.

  Ojcowie Jezuici (ul. Sienkiewicza 60) zapraszają 29 czerwca o godz. 9.00 do modlitwy za Łódź w formie wyprawy rowerowej z przystankami w siedmiu parafiach miasta. Można przejechać etap (ok. 8 km) lub całą trasę – ponad 60 km. Ze względów organizacyjnych na wyprawę należy się zapisać (do 21 czerwca 2019 r.) na stronie www.odnowa.jezuici.pl.

  Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Moszczenicy zaprasza do udziału
  w Chrześcijańskich Spotkaniach Młodych, które odbędą się w dniach 19-20 czerwca przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu (ul. Dworcowa 16a). Punktem szczególnym będzie koncert uwielbienia zespołu Deus Meus ze słowem Ks. Abp. Grzegorza Rysia w Uroczystość Bożego Ciała o godz. 19.00. Organizatorzy zapraszają do udziału w turniejach, grach i zabawach. Dla uczestników zapewniony jest nocleg na polu namiotowym oraz darmowy posiłek. Szczegóły na stronie: www.spotkania.moszczenica.eu

  Wspólnota „Legion Małych Dusz” 21 czerwca w kościele Sióstr Karmelitanek w Łodzi (ul. Św. Teresy 6) organizuje dzień modlitwy i uwielbienia Boga. Eucharystii o godz. 11.30 będzie przewodniczył Ks. Abp Grzegorz Ryś, po której nastąpi konferencja ks. Marcela Blanchet (czyt. Blanszet) z Belgii – ojca duchownego tej wspólnoty. Więcej informacji znajdziemy na plakacie oraz stronie internetowej: www.maledusze.com.pl

  Przy stoliku pod chórem nabyć można najnowsze tygodniki katolickie.

 • Do wieczności odeszli:
  • Zdzisław Gajda
  • Jarosław Nawrocki

„Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie!”

Ks. prałat Ireneusz Kulesza
Proboszcz


 

 images/ogloszenia-parafialne/2019.06.16_Niedziela_Trójcy_Świętej.pdf