Komunikaty duszpasterskie

31 maj 2020

Niedzielą Zesłania Ducha Świętego kończy się okres Komunii świętej wielkanocnej. Można dziś uzyskać odpust zupełny za udział w śpiewie hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”.

O godz. 18.00 zapraszamy na ostatnie nabożeństwo majowe.

Nabożeństwa czerwcowe odprawiane będą w niedziele o godz. 18.00, od poniedziałku do piątku o godz. 17.30, w soboty o 8.30.

W II dzień Zielonych Świąt obchodzimy Święto NMP Matki Kościoła. Msze św. odprawione będą o godz.: 7.00, 8.00, 12.00, 17.00 i 18.00. Nabożeństwo czerwcowe o godz. 17.30.

W najbliższy czwartek przypada Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to też I czwartek miesiąca.

W tym tygodniu przypada też I piątek i I sobota miesiąca

6 czerwca o godz. 10.00 Ksiądz Arcybiskup Metropolita udzieli święceń prezbiteratu.

Ks. mgr Piotr Przybysz obchodzi dzisiaj 12. rocznicę święceń kapłańskich, a 5 czerwca ks. mgr Adam Kubik - 16. rocznicę święceń.

Zniesione zostały limity dotyczące ilości wiernych uczestniczących w liturgii. Pamiętajmy jednak, aby w katedrze stosować maseczki lub inne zabezpieczenia ochronne na usta i nos, a także zachować stosowne odległości od siebie. Nie dotyczy to osób zamieszkujących pod jednym dachem. W dalszym ciągu zachęcamy do przyjmowania Komunii św. na rękę.

Przy wyjściu odbywa się zbiórka ofiar do puszek na kolonie letnie Caritas.

Ofiarodawca, pragnący pozostać anonimowym, ufundował z okazji Dnia Dziecka 100 biletów do ZOO. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zakrystii po odbiór prezentów.

W kiosku, w głównej kruchcie katedry jest do nabycia najnowsza prasa katolicka.

 Wszystkim darczyńcom za złożone ofiary na potrzeby katedry składamy podziękowanie staropolskim „Bóg zapłać”. Ofiary można również wpłacać na konto:

RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA PW. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI
UL. KS. IGNACEGO SKORUPKI 9
90-458 ŁÓDŹ
BANK PEKAO S.A. V O/ŁÓDŹ 29124015451111000011676274

 

Zasnęli w Panu: + Cecylia Olszewska, +Piotr Mironowicz i +Janusz Poczobut–Odlanicki.
„Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie”

ks. prałat Ireneusz Kulesza
proboszcz

Zarządzenie Kurii Metropolitalnej Łódzkiej
z dnia 29 maja 2020 roku

Kuria Metropolitalna Łódzka z polecenia Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego – w związku obecnie obowiązującymi w Polsce zasadami bezpieczeństwa nałożonymi na społeczeństwo w trosce o nasze zdrowie – uprzejmie informuje, że:

1. dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta udzielona przez Arcybiskupa Metropolitę Łódzkiego do dnia 31 maja br. włącznie, nie zostaje przedłużona;

2. procesje Bożego Ciała mogą być organizowane w tradycyjnej formie, przy jednoczesnym zachowaniu zaleceń sanitarnych to znaczy: maksymalnie 150 uczestników i dwumetrowe odległości między nimi;

3. podczas wszystkich celebracji liturgicznych należy nadal zachowywać zalecenia dotyczące:
a. zachowania dwumetrowej odległości między wiernymi,
b. noszenia maseczek ochronnych,
c. zasad przyjmowania Komunii świętej wydanych Kurię Metropolitalną Łódzką w Zarządzeniach z dnia 14 i 24 marca br.

Biskup Ireneusz Pękalski
Wikariusz Generalny

Łódź, dnia 29 maja 2020 roku
KO-1.5.2.-272/2020

Komunikat
dotyczący obchodów Święta Eucharystii

Kuria Metropolitalnej Łódzkiej informuje, że - od tego roku - Święto Eucharystii Archidiecezji Łódzkiej celebrowane będzie w nowej formie. Ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki w swoim liście pasterskim: „Pozdrawiam Was w imię Eucharystii, z której buduje się Kościół!”, który będzie odczytany w niedzielę 7 czerwca br. wszystko dokładnie wyjaśnia.

Dziś już Kuria przesyła ramowy program tegorocznego Święto Eucharystii:

12 czerwca (piątek)

- godz. 18.00 – Msza święta w bazylice archikatedralnej łódzkiej na którą zaproszeni są przedstawiciele wszystkich parafii oraz kościołów rektoralnych naszej archidiecezji. Podczas Mszy św. zostanie przekazana specjalna okolicznościowa lampa oliwna.

- godz. 21.00 rozpoczęcie doby eucharystycznej

13 czerwca (sobota)
- w ciągu dnia Msza św. dziękczynna za pontyfikat św. Jana Pawła II i nawiedzenie przez Niego Kościoła łódzkiego 13 czerwca1987 roku,

- o godzinie 21.37 zakończenie dobry eucharystycznej

Biskup Marek Marczak Wikariusz Generalny

Łódź, dnia 29 maja 2020 roku
Łódź, 26 maja 2020 r.
KURIA METROPOLITALNA ŁÓDZKA
Wydział Duszpasterstwa
90-458 Łódź, ul. ks. I. Skorupki 3
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WD-461-16/2020

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

1. Uroczystość Koronacji Obrazu Matki Bożej Śnieżnej w Kościele Akademickim Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się w poniedziałek 1 czerwca
w święto NMP Matki Kościoła o godz. 18.00. Aktu koronacji dokona Ks. Abp Grzegorz Ryś, który jednocześnie zawierzy Archidiecezję Łódzką Matce Bożej Śnieżnej.
Niestety z racji na obecne ograniczenia, w uroczystości będą mogły wziąć udział tylko osoby zaproszone. Zachęcamy do wspólnego przeżywania Koronacji Obrazu Matki Bożej Śnieżnej poprzez transmisję internetową.

2. Caritas Archidiecezji Łódzkiej zachęca do lektury bezpłatnego czasopisma „Bez Reszty”, które wydane zostało z okazji 30-lecia działalności. W gazecie znajdziemy informacje o codziennej posłudze charytatywnej „Caritas” oraz podsumowanie prowadzonych działań.

Komunikaty duszpasterskie - pobierz