Komunikaty duszpasterskie

01 grudzień 2019

Dzisiaj, podczas Mszy św. o godz. 7.00, zostały poświęcone: wieniec adwentowy, świeca-roratka i opłatki na wigilijny stół. Opłatki można nabywać w katedralnym kiosku, a w dni powszednie również w kancelarii parafialnej. Nie roznosimy opłatków po domach i żadna osoba nie otrzymała takiego upoważnienia.

O godz. 18.00 odprawione zostanie nabożeństwo adoracyjne.

O godz. 19.00 odbędzie się obrzęd przyjęcia do Katechumenatu.

Rekolekcje adwentowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych rozpoczną się w niedzielę 15 grudnia i trwać będą do wtorku 17 grudnia. Nauki głosić będzie ks. Zbigniew Zachorek z diecezji Bielsko-Żywieckiej. Program dostępny jest na plakatach w gablotach.

Od jutra o godz. 7.00 odprawiane będą Roraty. Rozważania adwentowe przygotowywać nas będą do zbliżającej się w roku przyszłym beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Dla dzieci z klas trzecich jest to szczególny Adwent w oczekiwaniu na przyjście Pana Jezusa w maju, w I Komunii świętej, z tego powodu niech z radością włączą się w Roraty wraz z najbliższymi. Roraty dla dzieci w środy i piątki. W soboty po roratach zapraszamy dzieci na śniadanie. Na Roraty przynośmy ze sobą świece lub lampiony.

W tym tygodniu przypada:

- I czwartek miesiąca. O godz. 17.30 zostanie odprawiona „Godzina święta” w intencji kapłanów i o nowe powołania do służby w Kościele,

- I piątek miesiąca. Nabożeństwo wynagradzające NSJ o 8.30 i 17.30,

- I sobota miesiąca. Msza św. wotywna o Niepokalanym Sercu NMP odprawiona zostanie o godz. 8.00, a po niej nabożeństwo I sobotnie. Wspólna adoracja w godz. 10.00 – 12.00. W południe msza św. za Ojczyznę.

W przyszłą niedzielę, 8 grudnia, obchodzić będziemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. O godz. 6.30 zapraszamy na wspólne śpiewanie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny.

Również, w przyszłą niedzielę podczas Mszy świętej o godz. 17.00 dzieciom z klas trzecich zostaną poświęcone medaliki. Medaliki zakupują rodzice.

W związku ze zbliżającą się 38. rocznicą ogłoszenia stanu wojennego i Dnia Modlitw za Ofiary Stanu Wojennego, 8 grudnia będziemy gościć w naszej parafii świeckiego promotora kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki - p. Mateusza Gawrońskiego, który poprzez słowo świadectwa przybliży nam osobę i duchowe dziedzictwo Kapłana - męczennika. Po każdej Mszy Św. będzie można obejrzeć w kościele wystawę o ks. Jerzym, a przy wyjściu będzie także możliwość nabycia kompletu płyt CD z nagraniem kazań ks. Popiełuszki.

Po raz 25 Caritas organizuje akcję charytatywną po nazwą: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na pomoc dzieciom.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej buduje w Kaszewicach Dom opieki dla ludzi starszych. Zostanie on oddany do użytku w przyszłym roku jako Wotum Wdzięczności Bogu za 100-lecie Łódzkiej Diecezji. Oczekując na Narodzenie Pana pomóżmy przygotować Mu miejsce swej Eucharystycznej obecności w kaplicy tego Domu. Możemy to uczynić pobierając blankiet-cegiełkę i dokonując wpłaty dowolnej Ofiary na podane konto Caritas.

Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Caritas w Drzewocinach zaprasza osoby samotne i rodziny do wspólnego przeżycia Wigilii Bożego Narodzenia i zabawy sylwestrowej w terminie 22 grudnia – 4 stycznia. Informacje i zgłoszenia w siedzibie Caritas w Łodzi (ul. Gdańska 111, 42 201 15 02) bądź mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Duszpasterstwo małżeństw niesakramentalnych zaprasza na spotkanie 8 grudnia 2019 r. o godz. 18.00 do parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104).

W kiosku w głównej kruchcie katedry jest do nabycia prasa katolicka.

 Snem śmierci zasnęli:

+Leszek Marchewka, +Paweł Kamiński i +Mirosław Durys.

„Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!”


Sakrament bierzmowania w Bazylice Archikatedralnej udzielany jest w II piątek miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00. Kandydatów przygotowują parafie miejsca zamieszkania. Parafia katedralna nie prowadzi przygotowania dla osób spoza parafii. W celu przystąpienia do sakramentu bierzmowania należy udać się do kancelarii swojej parafii, aby uzgodnić z kapłanem sposób i formę przygotowania. Nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszania w kancelarii katedralnej pragnienia przyjęcia sakramentu bierzmowania. Kandydaci przybywają do Archikatedry wraz ze świadkiem o godz. 17.45 przynosząc ze sobą dokument noszący tytuł „Sakrament bierzmowania” (potwierdzający przygotowanie do bierzmowania) z podpisem spowiednika na odwrocie. Dokument ten podaje się kapłanowi bezpośrednio przed przystąpieniem do tego sakramentu. Podczas liturgii obowiązuje strój odświętny.


Terminy:
13 grudnia 2019 r. – Bp Marek Marczak

 

Komunikaty duszpasterskie - pobierz