Uroczystość NMP Królowej Polski 2025

– Czy my, Polacy, chcemy dziś poznawać naszą historię – niekiedy bardzo tragiczną, prawdę o naszych dziejach, nie popełniać błędów tych naszych przodków, którzy zdradzeni przez sojuszników i część ówczesnych elit politycznych doprowadzili do utraty niepodległości Polski przez 123 lata? – pytał bp Pękalski.

Tegoroczne uroczystości Matki Bożej Królowej Polski oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jak co roku rozpoczęły się od Mszy świętej w intencji Ojczyzny, której przewodniczył biskup Ireneusz Pękalski. Do Bazyliki Archikatedralnej przybyli przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Parlamentu Polskiego, władze samorządowe, wojewódzkie i miejskie.

Odwołując się do historii dzisiejszej uroczystości biskup emeryt zauważył, że – w mszale rzymskim czytamy, że naród polski wielokrotnie w ciągu swych dziejów doświadczał szczególnej opieki Matki Bożej. Moc tej opieki zajaśniała wyjątkowo podczas najazdu szwedzkiego. Po cudownej obronie Jasnej Góry przed Szwedami, król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 uroczystym aktem oddał nasz kraj pod opiekę Matki Bożej, obierając Ją Królową Polski. Po odrodzeniu Polski Papież Pius XI ustanowił w 1924 roku specjalne święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i pozwoliłby obchodzić w pamiętnym dniu uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Papież Jan XXIII ogłosił: Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski, główną patronką kraju, obok świętych biskupów i męczenników Wojciecha i Stanisława. – podkreślił kaznodzieja.

Przypominając słowa Ojca Świętego Jana Pawła II ze Skoczowa hierarcha powiedział – Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia! Być człowiekiem sumienia, to znaczy przede wszystkim w każdej sytuacji swojego sumienia słuchać i jego głosu w sobie nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny i wymagający; to znaczy angażować się w dobro i pomnażać je w sobie i wokół siebie, a także nie godzić się nigdy na zło. Być człowiekiem sumienia, to znaczy wymagać od siebie, podnosić się z własnych upadków, ciągle na nowo się nawracać. – tłumaczył.

Kończąc homilię duchowny zaapelował – Polska potrzebuje ludzi gwarantujących wolność sumienia, wolność słowa bez jej nadużywania przez tych, którzy bezkarnie obrażają uczucia ludzi wierzących. Polska potrzebuje ludzi, którzy nie odcinają od jej chrześcijańskich korzeni, którzy z należytym szacunkiem odnoszą się do inaczej wierzących lub deklarujących się jako osoby niewierzące. Tacy ludzie z pewnością dbać będą o to, aby w Polsce religia nieustannie cieszyła się wolnością, a nasza Ojczyzna rozwijała się w pokoju. – zakończył.

Na zakończenie Mszy świętej zebrani modląc się za Ojczyznę, odśpiewali hymn: Boże coś Polskę.

Po zakończeniu liturgii odbyły się uroczystości patriotyczne przy grobie Nieznanego Żołnierza, który znajduje się na placu katedralnym. Licznie zebrane poczty sztandarowe ze szkół i instytucji państwowych, żołnierze, harcerze i przedstawiciele środowisk kombatanckich, wszyscy przybyli, by uczcić święto państwowe, a swoją obecnością podkreślić wagę i znaczenie tego narodowego święta.

Na zakończenie uroczystości zostały złożone kwiaty na płycie pomnika Nieznanego Żołnierza oraz miała miejsce salwa honorowa.

źródło: archidiecezja.lodz.pl