Posługa duszpasterska w szpitalu

W bardzo nagłych wypadkach pogorszenia stanu zdrowia lub zagrożenia życia prosimy o kontakt z księdzem dyżurnym:

Oprócz codziennej posługi w Parafii Katedralnej, zadanie kapłanów jest także posługa chorym w szpitalu im. Mikołaja Pirogowa przy ul. Wólczańskiej, który należy terytorialnie do naszej Parafii.

Księża codziennie odwiedzają chorych na wszystkich oddziałach, zanosząc Komunię Świętą, spowiadając i udzielając sakramentu chorych od godz. 7.00.

Dodatkowo w każdą niedzielę sprawowana jest Msza Święta dla chorych i pracowników szpitala o godz. 8.00.

Kaplica szpitalna znajduje się na pierwszym piętrze przy korytarzu prowadzącym do oddziału chorób wewnętrznych. W ołtarzu umieszczone jest tabernakulum z Najświętszym Sakramentem. Kaplica jest otwarta całą dobę – zapraszamy wszystkich na cichą modlitwę i Adorację Najświętszego Sakramentu.

W nagłych wypadkach prosimy o kontakt z księdzem dyżurnym pod numerem telefonu:

500 764 324 – ksiądz dyżurny

Mozna też kontaktować się z kancelarią parafialną pod numerem telefonu:

42 636 10 68 w godzinach urzędowania kancelarii:

pon.-pt: 9.00-12.00 i 15.00-17.00 oraz soboty: 9.00-12.00.

W kaplicy szpitalnej w pobliżu ołtarza są też przygotowane karteczki ze zgłoszeniem osoby chorej. Wystarczy to zgłoszenie wypełnić i zostawić na ołtarzu, podając:

  • Imię i nazwisko osoby chorej
  • Nazwę oddziału, numer sali, piętro
  • Prośbę o sakrament: Eucharystii, spowiedzi lub namaszczenia chorych

Uwaga! Sakramentu Eucharystii i spowiedzi można udzielić jedynie osobie, która jest przytomna i nie ma problemów np. z przełykaniem. Natomiast sakramentu namaszczenia chorych można udzielić osobie w każdym stanie.

W przypadku niebezpieczeństwa śmierci, kapłan udziela zawsze absolucji, czyli odpustu zupełnego i rozgrzeszenia z wszystkich grzechów – jest to przywilej nadany wszystkim księżom przez Stolicę Apostolską i jest możliwy do wykorzystania w przypadku, gdy życie osoby chorej jest poważnie zagrożone.

Warto pamiętać, by nigdy nie zwlekać z wezwaniem kapłana na ostatnią chwilę, ponieważ w przypadku odejścia osoby chorej z tego świata, nie można już udzielać żadnych sakramentów osobie zmarłej.