XXIV Niedziela Zwykła 2025

komunikaty duszpasterskie

Komunikaty kurialne:

W środę 17 września w Dniu Sybiraka zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 12.00 w intencji bohaterskich obrońców naszej Ojczyzny i Rodaków zesłanych na Syberię.

Kuria Archidiecezji Łódzkiej zaprasza na studia niestacjonarne o specjalności katechetycznej i do udziału w kolejnej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej lub Szkoły Liturgii. Szczegóły w Internecie.

Studium Muzyki Kościelnej zaprasza na rekrutację do Studium Organistowskiego. Rozmowa kwalifikacyjna jutro od godz. 17.00 w siedzibie Studium.

Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenatu rozpoczyna przygotowanie osób dorosłych do bierzmowania od 19 września o godz. 19.00, a do chrztu świętego od 1 października. Spotkania będą w sali przy ul. Ks. Skorupki 7.

Tydzień temu w większości kościołów czytany był List Pasterski na XV Tydzień Wychowania (14-20 września 2025). Oto wstęp tego listu:

Drodzy Bracia i Siostry,

Przesłanie tegorocznego Listu Pasterskiego na XV Tydzień Wychowania, którego mottem są słowa „Wspólnota nadziei”, jest szczególne – wypływa ono z naszej głębokiej troski o przyszłość wychowania i nauczania w polskiej szkole. Po raz pierwszy od 1989 roku rząd łamie obowiązujące prawo i podejmuje decyzje, które w sposób bezprecedensowy ograniczają znaczenie lekcji religii w
procesie wychowania dzieci i młodzieży. Nakaz umieszczania religii bezpośrednio przed i po obowiązkowych zajęciach, ograniczenie liczby godzin lekcji religii do jednej tygodniowo, krzywdząca możliwość łączenia klas, niewliczanie oceny z religii
do średniej ocen – to rozwiązania, za którymi nie stoi dobro uczniów ani żadne argumenty pedagogiczne. Przeciwnie, tego rodzaju działania są wyrazem dyskryminacji i nietolerancji wobec osób wierzących w naszej Ojczyźnie. Warto przypomnieć, że Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż łączenie klas, nieuwzględnianie oceny z religii w średniej ocen, redukcja wymiaru lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz nakaz organizowania lekcji religii bezpośrednio przed lub po zajęciach obowiązkowych są niezgodne z Konstytucją.

Całość Listu znajdziemy w gablotach lub w Internecie. Tam też jest Apel Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w związku z wprowadzeniem do szkół przedmiotu edukacja zdrowotna.

Ogłoszenia parafialne:

Dzisiaj w naszej Parafii o godz.:

9.30 – Msza Święta dla dzieci klas VII i VIII przygotowujących się do bierzmowania, a po niej spotkanie organizacyjne
18.00 – nabożeństwo adoracji Krzyża Świętego w związku z obchodzonym dziś Świętem Podwyższenia Krzyża Świętego.

Zapraszamy na spotkania duszpasterskie:

  • młodzieży i studentów na rozmowę o wierze, Bogu, Kościele i modlitwie jutro o godz. 19.00;
  • dzieci, które chciałyby śpiewać w naszej scholi w sobotę o godz. 10.00;
  • ministrantów i kandydatów do służby ołtarza także w sobotę o godz. 10.00

Wszystkie dzieci zapraszamy na nabożeństwo ku czci św. Stanisława Kostki w środę o godz. 16.15, podczas którego będziecie spowiedź dzieci obchodzących Rocznicę Pierwszej Komunii Świętej.

W czwartek 18 września obchodzimy Uroczystość Odpustową ku czci św. Stanisława Kostki. Sumie odpustowej o godz. 12.00 będzie przewodniczyć ks. bp Zbigniew Wołkowicz. Na uroczystość Patrona dzieci i młodzieży zaprosiliśmy łódzkie duchowieństwo i delegacje szkół, zapraszamy też wszystkich Parafian i tych, którym dobro i wychowanie dzieci i młodzieży leży na sercu. Na Mszy Świętej o godz. 18.00 będziemy świętować Rocznicę Pierwszej Komunii Świętej dzieci z klas V, a także dziękować Panu Bogu za 10 lat posługi kapłańskiej w naszej Parafii ks. Grzegorza Matyni, który tej liturgii będzie przewodniczyć.

Uczniów klas I szkół średnich, którzy przygotowują się do bierzmowania zapraszamy w następną niedzielę na Mszę Świętą o godz. 9.30, a po niej na spotkanie. Na godz. 11.00 zapraszamy pierwszaków i ich rodziców, gdyż wówczas będzie poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych.

Organizujemy pielgrzymkę autokarową do Lichenia i Gniezna, w sobotę 4 października, koszt 290 zł, zapisy w zakrystii i w kancelarii. W cenie: transport, przewodnicy i bilety wstępu do gnieźnieńskiej katedry; wyżywienie we własnym zakresie. W programie przewidziane jest zwiedzanie historycznej części Gniezna z przewodnikiem, następnie Las Grąbliński w Licheniu, Bazylika Licheńska z przewodnikiem, przerwa na obiad i prywatną modlitwę, Msza Święta. Wyjazd z Łodzi spod katedry o godz. 6.00, powrót ok. godz. 22.00.

Prasa katolicka jest dostępna w kiosku parafialnym w głównej kruchcie kościoła.

W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do siebie: + Henrykę Doniec, l. 79, + Mirosławę Olszewską, l. 65

Polecajmy je miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek …