W naszej parafii od 29 sierpnia 2015 r. posługuje ks. dr Wojciech Błaszczyk, który po 4 latach pracy na placówce misyjnej w Boliwii wrócił do Łodzi. Ksiądz Wojciech podzielił się z nami kilkoma myślami na temat misji.

03

Czym jest misja?

Któregoś razu, w pewnej szkole podstawowej zapytałem uczniów: co to jest misja? W odpowiedzi zobaczyłem kilka rąk w górze i usłyszałem zdecydowane głosy, które potwierdzały: misja to jakieś specjalne zadanie do wykonania w niebezpiecznych krajach. Oczywiście, dzieci mają rację. Słowo misja wcale nie musi się kojarzyć z misją ewangelizacyjną, z krajami misyjnymi i ludźmi, którzy udają się do tych krajów, aby świadczyć o Jezusie Chrystusie. Istnieją misje wojskowe i humanitarne. Mówi się również np. o misji utworzenia rządu. W czym więc różni się misjonarz chrześcijański od pozostałych misjonarzy i ich misji?

Pewnie nie zawsze sobie uświadamiamy, że wszyscy ochrzczeni jesteśmy misjonarzami, zostaliśmy posłani w świat, aby zaświadczyć o miłości Boga do człowieka. Papież Franciszek pisze: We wszystkich ochrzczonych, od pierwszego do ostatniego, działa uświęcająca moc Ducha, pobudzająca do ewangelizowania (Evangelii Gaudium 119). Mówi o apelu skierowanym do każdego chrześcijanina: by nikt nie wyrzekł się swojego udziału w ewangelizacji. I wyzywająco pyta: A my na co czekamy? (120).

Misja pozostaje więc tożsamością Kościoła i chrześcijanina. Jeśli powolutku i dogłębnie pomyślimy, co te słowa oznaczają, przekonamy się, że wszystko czym jesteśmy, co posiadamy, co potrafimy, nasze talenty i aspiracje powinny być ukierunkowane na misję. Jeszcze raz przywołam słowa papieża Franciszka. On mówi o nawróceniu misyjnym Kościoła. Tak, Kościół potrzebuje nawrócenia! Nawrócić się na misje! Opcja misyjna chrześcijan oznacza, że wszystko, czym żyjemy powinno być ukierunkowane na ewangelizację, aby nie popaść w kościelne, czy indywidualne zamknięcie się w sobie (por. Evangelii Gaudium 27).

Znam takich księży, którzy dla ewangelizacji poświęcają swój czas i swoje pieniądze; znam siostry, których klasztorem stały się wysokie Andy, czy afrykańskie pustkowia; znam świeckich, którzy wyjechali "spróbować" misji, a dziś nie chcą już wracać do poprzedniego życia. Oczywiście nie wszyscy wyjedziemy na misje, ale kiedy pytamy się czym jest misja, powinniśmy rozumieć, że misja jest naszym życiem. Misja nie jest opcją, nie jest wyborem, jest tożsamością.

W kąciku misyjnym można znaleźć informacje przybliżające tematy:

  • czym jest misja ?
  • jak zostać misjonarzem ?
  • jak pomagać misjom ?
  • konkretne formy pomocy misjom

OGŁOSZENIA

Grupa Wolontariuszy Misyjnych

Serdecznie zapraszam na spotkanie osoby zainteresowane misjami, a szczególnie biorące pod uwagę czynną pomoc misjom. 15 stycznia, w piątek o godzinie 21.00 spotkamy się u mnie na plebanii i porozmawiamy o tym, jak konkretnie możemy włączyć się w dzieło misyjne Kościoła. Osobiście mam nadzieję, że powstanie mała grupka osób, które już w wakacje będą mogły wyjechać jako wolontariusze misyjni na krótką posługę do pewnej placówki misyjnej; inszallach, jeśli taka będzie wola Boga. Zapraszam

Kontakt

ks. Wojciech +48 609 859 144


ARTYKUŁY O MISJACH