Komunikaty duszpasterskie

17 wrzesień 2017

Komunikaty parafialne

 • Dzisiaj 78. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Jest to również Dzień Sybiraka. O godz. 12.30 Mszę św. odprawi Ksiądz Biskup Adam Lepa. Pamięć o bohaterskich obrońcach naszej Ojczyzny i oddanie hołdu Rodakom zesłanym na Syberię, do Kazachstanu, Rosji oraz innych części Związku Sowieckiego, niech nas połączy we wspólnej modlitwie za przyszłość Polski, a także w intencji pokoju na świecie.
 • O godz. 18.00 odprawione zostanie nabożeństwo różańcowe.
 • W poniedziałek, 18 września, przypada Uroczystość Głównego Patrona naszej Parafii, Świętego Stanisława Kostki. Msze święte rano odprawione zostaną o godz. 7.00, 8.00. Sumę odpustową o godz. 12.00 odprawi Ksiądz Biskup Administrator Marek Marczak i poprowadzi procesję eucharystyczną ulicami wokół katedry. Koncelebrować będą: Ksiądz Arcybiskup Senior Władysław Ziółek, ks. bp Ireneusz Pękalski i ks. bp Senior Adama Lepa. Kazanie wygłosi ks. Gabriel Kołodziej, dziekan z Aleksandrowa Łódzkiego. Przybędą asysty parafialne i liczne poczty sztandarowe z łódzkich szkół. Zaproszeni zostaną uczniowie ze szkół z terenu naszej parafii. Święty Stanisław Kostka jest przecież głównym patronem dzieci i młodzieży w Polsce. W Odpust nie będzie mszy św. o godz. 17.00. ! Na wieczorną mszę św. o godz. 18.00 zapraszamy osoby pracujące i całe rodziny. Na zakończenie uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej zostaną poświęcone tornistry i przybory szkolne, natomiast dzieciom z klas trzecich przygotowujących się do I Komunii świętej zostanie udzielone specjalne błogosławieństwo.
 • W kinach od miesiąca wszedł na ekrany film pt. „FATIMA. OSTATNIA TAJEMNICA”. Czy objawienie fatimskie skrywa klucz do naszej przyszłości? W 100. rocznicę objawień fatimskich zachęcamy do jego obejrzenia.
 • 14 września, w samo Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, został zamontowany na dużej wieży katedry nowy krzyż, który w minioną niedzielę poświęcił ks. bp Ireneusz Pękalski, a w nim „Kapsuła Pamięci” dla potomnych z opisem tego wydarzenia. Jednak prace na wieży jeszcze nie są zakończone. W najbliższych tygodniach wykonane zostanie nowe deskowanie zużytych elementów drewnianych wieży, naprawie zostanie poddane pokrycie blachą miedzianą hełmu wieży i zamontowane zostaną dwie naprawione i pozłocone gałki u podstawy wieży. Otrzymają one konstrukcję ze stali nierdzewnej. Ufamy, iż powyższe prace zapewnią bezpieczeństwo i trwałość na wiele dziesiątków lat. Wszystkim za modlitwy i dary ofiarne serdecznie dziękujemy staropolskim „Bóg zapłać!”
 • Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Łodzi po Mszach o godz. 11.00 i 17.00, będą rozdawać ulotki z prośbą o poparcie projektu modernizacji sali komputerowej w ich szkole. Celem projektu jest wymiana całych zestawów komputerowych, a także ławek i krzeseł tak, by dzieci mogły się uczyć w sali w pełni zmodernizowanej. Szczegółowe informacje o tym jak głosować na projekt znajdują się na ulotce.
 • Z kolei, Szkoła Podstawowa nr 2 w Łodzi prosi o oddanie głosów w Budżecie Obywatelskim na projekty, które pozwolą rozbudować jej bazę. Pierwszy projekt dotyczy budowy boiska wielofunkcyjnego, z którego będą korzystać nie tylko uczniowie, ale również mieszkańcy pobliskiego osiedla. Drugi projekt to unowocześnienie pracowni komputerowej. Uczniowie i nauczyciele bardzo serdecznie proszą o wsparcie i głosowanie na projekty SP 2.
 • Swoimi podpisami możemy wesprzeć obydwa projekty. Serdecznie zachęcamy!
 • W kiosku parafialnym dostępna jest najnowsza prasa katolicka.

Odeszli do wieczności:

 • Mariola Pustowska
 • Bogdan Sornat
 • Tadeusz Kacprowicz

„Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie”

Ks. prałat Ireneusz Kulesza
DZIEKAN


KOMUNIKAT W ZWIĄZKU Z NOMINACJĄ

NOWEGO ARCYBISKUPA ŁÓDZKIEGO

Z ogromną radością informujemy, że Ojciec Święty Franciszek podniósł do godności arcybiskupiej i mianował na urząd Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Grzegorza Rysia, dotychczasowego biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej.

Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś urodził się w Krakowie 9 lutego 1964 roku. W latach 1982-1988 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej oraz studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła PAT. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2002 r. habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii. Był członkiem komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych, miedzy innymi w procesie kanonizacyjnym świętego Jana Pawła II. W latach 2007-2011 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W latach 2010-2011 r. był przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce. 28 września 2011 otrzymał sakrę biskupią z rąk księdza Kardynała Stanisława Dziwisza. W swoim herbie nosi zawołanie: Moc w słabości. Owocną pracę naukową łączy z zaangażowaniem duszpasterskim.

Przewodniczy Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Jest także członkiem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski.

Drogich Archidiecezjan serdecznie prosimy o modlitwę w intencji Księdza Arcybiskupa Metropolity Grzegorza Rysia, aby pełnienie przez niego urzędu Pasterza Kościoła Łódzkiego było bardzo owocne, a dla samego Księdza Arcybiskupa stało się źródłem radości. We wszystkich kościołach i kaplicach Archidiecezji Łódzkiej w niedzielę 17 września br., podczas wszystkich Mszy świętych w modlitwie wiernych należy zamieścić wezwanie w intencji Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia a po Komunii świętej odśpiewać dziękczynny hymn: Ciebie Boga Wysławiamy.

+Ireneusz Pękalski
Wikariusz Generalny

+ Marek Marczak
 Administrator Archidiecezji Łódzkiej

Łódź, dnia 14 września 2017 roku


Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

 1. Ogólnopolska inicjatywa Różaniec do granic jest związana z jubileuszowym rokiem objawień w Fatimie. Sto lat temu Maryja przekazała trojgu portugalskich dzieci orędzie ocalenia: nawracajcie się, wynagradzające za grzechy przeciw mojemu niepokalanemu sercu i odmawiajcie różaniec. Celem tej inicjatywy jest podjęcie ogólnopolskiej modlitwy różańcowej przez osoby zebrane wzdłuż granic naszego kraju, w intencji Polski i całego świata.
  7 października o godz. 14.00, w pierwszą sobotę miesiąca, w święto Matki Bożej Różańcowej, na granicach naszej Ojczyzny zostaną odmówione 4 części różańca. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.rozaniecdogranic.pl oraz na plakatach i ulotkach.
 2. 2. Parafia Archikatedralna pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi organizuje przygotowanie do chrztu dorosłych zwane katechumenatem. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek 2 października o godz. 18.30 przy ul. ks. I. Skorupki 7. Dodatkowe informacje można uzyskać w kancelarii Parafii Archikatedralnej (tel.: 042/636 10 68) lub u prowadzącego przygotowanie – Ks. dra Wojciecha Błaszczyka (tel.: 609 859 144).

Ks. Hubert Kempiński
SEKRETARZ WYDZIAŁU DUSZPASTERSTWA
ARCHIDIECEZJI ŁÓDZKIEJ


Do pobrania:

Treść komunikatów duszpasterskich - pobierz (.pdf)