00

Przez cały okres Adwentu uczestniczymy w Mszy św. roratniej, która w naszej archikatedrze odprawiana jest od poniedziałku do soboty o godz. 7.00.

Zachęcamy wszystkich do licznego w nich udziału. Dla dzieci z klas trzecich jest to szczególny Adwent w oczekiwaniu na przyjście Pana Jezusa w I Komunii świętej, z tego powodu niech z radością włączą się w Roraty wraz z najbliższymi. Na Roraty przynośmy ze sobą świece lub lampiony. W soboty po roratach zapraszamy dzieci na śniadanie.

Nazwa Roraty wywodzi się od pierwszych słów łacińskiej antyfony: „Rorate caeli desuper..." („Spuśćcie niebiosa z wysokości..."). Zazwyczaj w Europie praktykuje się sprawowanie Mszy św. roratnich podczas 9 ostatnich dni przed Bożym Narodzeniem. U naszych zachodnich sąsiadów i w naszym kraju zwyczaj ten obowiązuje w całym Adwencie, a najstarsze wzmianki o Roratach sięgają XIII stulecia. Odprawiano je we wczesnych godzinach rannych. Miały one uroczysty przebieg. W obecnych czasach często Roraty odprawiane są w godzinach wieczornych.
Charakterystycznym elementem Rorat jest zapalanie świecy. Świeca ta (roratka) umieszczana jest w pobliżu ołtarza jedynie w adwencie. Symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę. W niektórych parafiach dzieci przychodzą na msze roratnie z zaświeconymi lampionami.

Odprawianiu Rorat towarzyszy wyjątkowa atmosfera. Tworzy ją nastrój zamyślenia i niecodzienny sposób sprawowania samej liturgii, zogniskowanej na osobie Maryi prowadzącej wiernych na spotkanie ze swoim Synem. Zazwyczaj Kościół od początku Mszy św. pogrążony jest w mroku. Zapalone są tylko świece ołtarzowe i przyniesione przez dzieci lampiony. Dopiero w trakcie hymnu „Chwała na wysokości Bogu" włącza się wszystkie światła w świątyni.

01