01

Powołaniu do ojcostwa poświęcone było pierwsze w 2014 roku spotkanie w ramach cyklu "Dialogi w katedrze". Abp Marek Jędraszewski odpowiadał w jego trakcie na pytania dotyczące przeżywania ojcostwa, cech dobrego ojca, ojcostwa dla księży czy ojcowskiego błogosławieństwa.

Po powitaniu przez ks. Ireneusza Kuleszę i ks. Przemysława Górę, kolędę zaśpiewał dziecięcy zespół parafialny z Ksawerowa "Jezusowe Promyczki". Potem przyszedł czas na pierwszą część pytań i odpowiedzi.

Po krótkiej przerwie na kolędę, rozpoczęła się druga część "Dialogów", w trakcie której pytania mogli zadawać zgromadzeni w katedrze.

Na zakończenie wszyscy zebrani odmówili modlitwę w intencji ojców. Był też mały koncert kolęd zespołu z Ksawerowa.

Pytania i odpowiedzi styczniowej edycji "Dialogów w katedrze": 1. Jak przygotować się do ojcostwa i jak je przeżywać nawet wtedy, gdy nie będzie się miało biologicznych dzieci?

2. Czy każdy mężczyzna odczuwa powołanie do ojcostwa i kiedy to następuje?

3. Dlaczego w kulturze polskiej mężczyźni wstydzą się bycia ojcami, boją się wyjść z dzieckiem na spacer, czy też w ogóle opieki nad dzieckiem? Rola kobiety jest tu jasno określona, ale i mężczyźni winni zajmować się podstawowymi sprawami i wychowaniem dziecka.

4. Jaki powinienem być jako ojciec dla dzieci: surowy i zdecydowany czy opiekuńczy i bardziej wyrozumiały?

5. Jestem ojcem dorosłych dwóch synów. Dlaczego obecnie w mediach nie pokazuje się ojców pozytywnie, tylko jako postępowców, którzy znęcają się nad rodziną i dziećmi? Kobieta jest przedstawiana jako dominująca siła w rodzinie. Jesteśmy ciągle w TVP poniżani.

6. Czy Ksiądz Arcybiskup słyszy często zwłaszcza od młodzieży, że "mój ojciec nigdy nie miał dla mnie czasu"?

7. Co jest najważniejsze w byciu ojcem?

8. Jak być dobrym ojcem? Mojemu ojcu mam wiele do zarzucenia: brak rozmów, wiecznie nieobecny w domu, nerwowy i apodyktyczny. Myślę, że wielu synów ma podobnie.

9. Co to znaczy być ojcem dla kleryków i księży?

10. Czym jest ojcowskie błogosławieństwo? Czy i jaką rolę pełni w życiu dziecka?

11. Czy dzisiaj nie powinniśmy lansować określenia "ojcze" zamiast "księże"?


Źródło: www.archidiecezja.lodz.pl