00

W bieżącym roku przypada 450. rocznica śmierci św. Stanisława Kostki (1550-1568). Episkopat Polski ogłosił, że rok 2018 będzie w całym Kościele w Polsce Rokiem św. Stanisława Kostki.

Ten młodziutki Święty jest również Patronem naszej archikatedralnej parafii. Na wiele sposobów w bieżącym roku będziemy starali się uczcić Jego Jubileusz.
Jednym z pierwszych dzieł, jakie mu ofiarujemy, będzie wybudowanie studni w miejscowości Pabo w Ugandzie w Afryce. Powyższy pomysł nazwania studni imieniem „Św. Stanisława Kostki” zrodził się podczas ubiegłorocznej wizyty ks. Davida Okullu z Ugandy, którego podejmowaliśmy z posługą Słowa Bożego w naszej parafii w listopadzie 2017 r. Wtedy też zebrał od nas ofiary na ten cel w kwocie: 12.587,31 zł, 42 euro, 5 funtów i 1 dolar.

01

Ks. David Okullu podczas pobytu w Łodzi poświecił dzieciom z klas trzecich książeczki I Komunijne

Historia życia naszego Patrona zachwyciła ks. Davida. To Święty, który przemierzył pieszo drogę ponad 800 km z Wiednia do Rzymu, by tam odnaleźć cel życia, którym jest świętość. W Ugandzie, codziennie kobiety i dzieci, – bo głównie one tym się zajmują – przemierzają po kilka kilometrów do najbliższej studni, by dostarczyć wodę do swego domu. Budowa studni w każdej wiosce to podstawowa sprawa potrzebna do życia.

Dzięki inicjatywie Fundacji Razem dla Afryki i jej przedstawicielowi p. Krzysztofowi Błażycy, redaktorowi Gościa Niedzielnego, dzisiaj, tj. w niedzielę 14 stycznia, podczas mszy św. o godz. 17.00 zostanie poświęcona specjalna tabliczka, która w najbliższych dniach zostanie przez niego dostarczona do Ugandy. Pamiątkowy napis wykonany został w języku polskim, angielskim i w języku luo, który jest jednym z języków w Ugandzie.

02a

03