01

W najbliższy czwartek 19 lutego w łódzkiej archikatedrze odbędą się uroczystości upamiętniające gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca". Głównym punktem będzie Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego o godz. 18.

Eucharystia z oprawą wojskową będzie hołdem oddanym przez mieszkańców miasta twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, na którym łódzka bezpieka 68 lat temu wykonała wyrok śmierci. Ciało zakopano gdzieś na terenie dawnego poligonu wojskowego Brus. Do tej pory nie udało się odnaleźć jego grobu.

Wcześniej, o godz. 16.30, w sali multimedialnej w katedrze, odbędzie się spotkanie z archeologami prowadzącymi na Brusie badania archeologiczno-ekshumacyjne. To od poszukiwań „Warszyca" rozpoczęło się „odkrywanie" miejsc masowego pochówku mordowanych przez hitlerowców i potem, po wojnie, przez UB – Polaków. Do tej pory odnaleziono szczątki 115 osób. Tylko cztery udało się zidentyfikować.

Przed Mszą św. spotkamy się z Tadeuszem M. Płużańskim, historykiem, autorem bestselerowej książki „Bestie", prezesem Fundacji „Łączka", dr. Piotrem A. Nowakowskim, kierującym pracami archeologiczno-ekshumacyjnymi na Brusie i dr. Tomaszem Toborkiem, pracownikiem łódzkiego oddziału IPN, autorem publikacji o Warszycu.

W świątyni będzie można obejrzeć wystawę "Żołnierze Warszyca" przygotowaną przez IPN w 2001 r. oraz prace plastyczne uczniów łódzkich szkół poświęcone żołnierzom wyklętym. Całość zakończy koncert patriotyczny zespołu Forteca. Na uroczystość, która odbywa się pod honorowym patronatem Metropolity Łódzkiego abp. Marka Jędraszewskiego, szczególnie zaproszeni są ludzie młodzi, nauczyciele, wychowawcy i rodziny.

Organizatorem uroczystości jest Kompanja Brus, a współorganizatorami m.in. Parafia Archikatedralna, Instytut Pamięci Narodowej i tyg. "Niedziela Łódzka".


Źródło: Archidiecezja Łódzka (Autorskie prawa majątkowe Archidiecezji Łódzkiej")