01

W Łodzi istnieje od 15 grudnia 1991 roku Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej. Od początku działalności udzielił pomocy 1143 matkom i 2500 dzieciom.

Dysponuje 60 miejscami dla bezdomnych matek w ciąży i z małymi dziećmi. Są to kobiety bezdomne, uciekające się przed przemocą ze strony swoich partnerów, pozostawione bez wsparcia ze strony najbliższych, którzy nie chcą im pomóc w sytuacji ciąży, opieki nad małym dzieckiem.

Matki w Domu mają zapewnioną fachową pomocą personelu, zagwarantowane podstawowe warunki bytowe oraz anonimowość i dyskrecję. W placówce mają możliwość kontynuowania nauki, uczestniczenia w kursach zawodowych, terapii, czy kontynuowania pracy. Ważnym aspektem pracy jest podejmowanie działań wspierających aktywizację zawodową samotnych mam.

Poprzez pomoc prawną i medyczną, pracę opiekuńczą, wychowawczą oraz psychoterapeutyczną, matki mogą przygotować się do podjęcia trudu wychowania dziecka i samodzielnego życia. Na ile jest to możliwe, podejmowane są próby nawiązania zniszczonego kontaktu z rodziną i środowiskiem.

Mając zapewnione poczucie bezpieczeństwa mamy mimo swojej trudnej sytuacji odnajdują wiarę w siebie, decydują się samotnie wychować dzieci, ale czasami oddają dziecko do adopcji.

W roku 2014 W Domu Samotnej Matki przebywało 128 osób: 59 matek i 69 dzieci.

s. Magdalena Krawczyk – dyrektor Domu Samotnej Matki
ks. Robert Jaśpiński – kapelan Domu Samotnej Matki


Źródło: Archidiecezja Łódzka (Autorskie prawa majątkowe Archidiecezji Łódzkiej")