01a

„Kto śpiewa dwa razy się modli" – św. Augustyn. 

Chór św. Cecyli z Archikatedry łódzkiej zaprasza wszystkie osoby pragnące głosić myśl św. Augustyna na swoje próby, które odbywają się co drugi poniedziałek przy ul. Ks. Ignacego Skorupki 7 w salce o godz. 18.00.

Najbliższa próba odbędzie się 17 listopada 2014 r. (poniedziałek) o godz. 18.00. Następne: 1 i 15 grudnia 2014 r. (poniedziałek) o godz. 18.00.

Zapraszamy Panie i Panów w każdym wieku.

 02

Chór katedralny im. św. Cecylii istnieje od 1950 roku. Jako zespół śpiewaczy bierze czynny udział w licznych uroczystościach liturgicznych sprawowanych w katedrze. Chór bierze udział w sumie parafialnej (msza o 12.30) w niedzielę (z wyjątkiem I niedzieli miesiąca).

Chór pracuje pod kierunkiem dyrygentki - Elżbiety Tomali-Nocuń:

03

Elżbieta Tomala-Nocuń
Absolwentka Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (specjalizacja: edukacja artystyczna w klasie prof. T. Błaszczyka (dyplom z wyróżnieniem, 2004) i Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (specjalizacja: dyrygentura symfoniczna i operowo-baletowa w klasie prof. M. Gawrońskiego, 2012), laureatka II Nagrody na X Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (2004). Uczestniczyła w międzynarodowych kursach chóralnych, prowadzonych przez dyrygentów K. Brechta i Ch. Schönhera, brała udział w wielu kursach dyrygenckich (m.in. w Ogólnopolskim Kursie Dyrygenckim Interpretacji Muzyki Hiszpańskiej w Poznaniu), została półfinalistką V Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. Jest pracownikiem dydaktycznym łódzkiej Akademii Muzycznej. Koncertowała we Francji z Młodzieżową Orkiestrą Wrocławską.

Akompaniatorem chóru jest organista - Jakub Garbacz.

04

Jakub Garbacz
Urodzony w 1975 roku w Kielcach, swoją muzyczną edukację rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej w Kielcach w klasie fortepianu, jednocześnie kontynuując naukę gry na organach u Jerzego Rosińskiego - organisty Bazyliki Katedralnej w Kielcach. W 2000 roku ukończył z wyróżnieniem studia w klasie organów prof. Mirosława Pietkiewicza w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a w 2011 roku studia podyplomowe w zakresie realizacji dźwięku.
Jakub Garbacz uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji i improwizacji organowej, które prowadzili m.in.: H.Vogel, L.Lohmann, J.Guileau, L.Digris, B.Haas, P.van Dijk, J.Gembalski, K.Ostrowski, R.M.Stangier, B.Oberhammer, M.Czajka, J.Serafin, J.Regnere, F.Klinda. Uczestniczył również w konkursach muzyki organowej: Brno 1997 (udział w półfinale), Rumia 1997 (II nagroda), Wilno 1999. 
Aktualnie pełni funkcję pierwszego organisty Bazyliki Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi, wykonując oprawę muzyczną uroczystości z udziałem wysokich władz kościelnych i państwowych. Jest organizatorem cyklicznych koncertów w kościołach Łodzi i okolic. Sprawuje kierownictwo artystyczne nad organizowanym przez Fundację „Carpe Diem" cyklem koncertów „Katedralne Wieczory Muzyczne" oraz „Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Archikatedrze Łódzkiej".

Cecylia
Urodziła się na początku III wieku. Jako chrześcijanka złożyła ślub czystości i pomimo, że zmuszono ją do małżeństwa z ówczesnym poganinem Walerianem, nie tylko nie złamała ślubu, lecz jeszcze nawróciła swego męża i jego brata, Tyburcjusza. Wszyscy troje ponieśli śmierć męczeńską przez ścięcie. Ich śmierć jest datowana na okres panowania Aleksandra Sewera.

Ciało Cecylii odnaleziono, w nienaruszonym stanie, w 822 roku w katakumbach św. Kaliksta i przeniesiono je do Bazyliki NMP na Zatybrzu, wybudowanej już w IV wieku na miejscu domu świętej.

Wspomnienie liturgiczne św. Cecylii obchodzone jest w Kościele katolickim 22 listopada.

05

Rzeźba Stefano Maderno (włoski rzeźbiarz) starał się oddać wiernie, odnalezione w katakumbach ciało zamordowanej.