Trzeci dzień Rekolekcji dla Łodzi 2023

„Dwa Zwiastowania i usprawiedliwienie”

O dwóch zwiastowaniach – Zachariaszowi w Jerozolimie i Maryi w Nazarecie mówił dziś wieczorem metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś w katedrze św. Stanisława Kostki podczas ostatniego dnia Adwentowych Rekolekcji dla Łodzi.

– Pan Bóg może do nas przemówić wszędzie, i wszędzie jest przestrzeń do słuchania Słowa Bożego. – mówił w homilii kardynał Ryś. – Tą przestrzenią do słuchania Słowa jest ta katedra, i ta liturgia. Jak dobrze, że możemy słuchać Słowa w liturgii, jak dobrze, że Bóg daje nam wciąż kapłanów, którzy mogą nam to Słowo objaśniać. – podkreślił kaznodzieja.

– Ten początek Łukaszowej Ewangelii wskazuje nam, że Bóg chce do ciebie mówić w twoim domu i może chce mówić do nas przy tych najprostszych czynnościach, które wykonujesz – może cię tam zaskoczyć. Jest wielkim sensem otwierać Słowo w katedrze, ale i wielkim sensem jest otwierać Słowo w swoim domu. Warto dać Bogu szansę przemawiania do mnie we wszystkich okolicznościach, także po za tymi oficjalnymi. Jest przestrzeń naszej pracy wypoczynku, gdzie Bóg chce do nas mówić. – zaznaczył metropolita łódzki.

Kończąc duchowny zauważył, że – pewnie te dwa zwiastowania otwierają nas w kierunku słuchania, patrzenia w te miejsca, na tych ludzi, w których akurat my nie upatrujemy bohaterów wiary. Maryja – takie dziecko w pogańskim świecie. Czego Bóg tam szuka w tym Nazarecie? On tam znajduje Kogoś, Kto nas wszystkich bije na głowę swoją wiarą, swoją wrażliwością, swoją miłością, swoją gotowością posłuszeństwa wobec Boga. – zakończył hierarcha.

Konferencję rekolekcyjną – po Mszy świętej – metropolita łódzki oparł o przypowieść o faryzeuszu i celniku (Łk.18,9-14). – Kiedy przyjmujemy wiarę sercem, to nas prowadzi do usprawiedliwienia, a kiedy wyznajemy ją ustami, to nas prowadzi do zbawienia. Zbawienie i usprawiedliwienie – te pojęcia odnoszą się do dwóch wymiarów naszego grzechu. Zbawienie odnosi się do grzechu, który rozumiemy jako zniewolenie – zniewolenie nas samych. Kiedy Bóg nas wyzwala – zbawia – przywraca nam wolność, przywraca nam właściwy stosunek do samych siebie. Trzymamy życie we własnych rękach – już nie jestem niczyim niewolnikiem, żadnym jeńcem, mam władze nad samym sobą. – podkreślił duchowny.

– Usprawiedliwienie pokazuje nam zupełnie inny wymiar grzechu. Kto potrzebuje usprawiedliwienia? Usprawiedliwienia potrzebuje ktoś, kto jest winny. Potrzebuję usprawiedliwienia, bo wiem, że zrobiłem coś złego, i to zło którego się dopuściłem czyni mnie winnym. Komuś zaciągnąłem pewien dług. – zaznaczył.

– O ile zbawienie odnosi się do mnie samego, o tyle usprawiedliwienie dotyczy winy jaka jest jak mnie, jaka rozdziela mnie od Boga, a czasem też od bliźnich. Zrobiłem komuś coś złego i dlatego pomiędzy mną, a tą osobą jest moja wina. Powinienem wynagrodzić, powinienem spłacić dług. My patrzymy na usprawiedliwienie w odniesieniu do Boga – Pan nas ubiera w płaszcz usprawiedliwienia. Potrzebujemy tego, ponieważ wobec Boga nie jesteśmy sprawiedliwi. Nikt z nas! Postępowałbym sprawiedliwie względem Boga, wtedy gdybym oddał Mu to, co się Jemu należy z mojej strony. Gdybym Go traktował tak, jak On na to zasługuje, ale nikt z nas nie traktuje Boga tak, jak On na to zasługuje. – zauważył duchowny.

Podczas trzydniowych Adwentowych Rekolekcji dla Łodzi, które od 6 lat organizowane są w katedrze łódzkiej – jest już zwyczajem – że kolekta zebrana w czasie liturgii przeznaczona jest na jakieś konkretne dzieło miłosierdzia. W tym roku całość ofiar przekazana zostaje na #DarDlaNowonarodzonego – akcję prowadzoną przez łódzki Orszak Trzech Króli.

Pieniądze na „Dar dla Nowonarodzonego” przekazywać możemy na konto: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077 z dopiskiem „Dar dla Nowonarodzonego 2024”

źródło: archidiecezja.lodz.pl