XXXIII Niedziela Zwykła 2023

komunikaty duszpasterskie

O godz. 16.00 odbędzie się Koncert organowy w wykonaniu artystów Filharmonii Łódzkiej w darze dla ubogich.

O godz. 18.00 zostanie odprawione nabożeństwo różańcowe.

W dniu dzisiejszym (19 listopada) obchodzimy VII Światowy Dzień Ubogich. Włączyć się możemy w to dzieło wypełniając artykułami spożywczymi i chemicznymi „Tytki charytatywne”. Wychodząc z kościoła możemy dziś również wesprzeć akcję pod hasłem „Ciepło dla…”. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup opału i urządzeń grzewczych dla mieszkańców Syrii, Libanu i Ukrainy, to w ramach akcji Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Serdecznie dziękujemy za wsparcie.

„Tytki charytatywne” Caritas

Zapraszamy do udziału w Światowym Dniu Młodzieży, który od kilku lat w diecezjach obchodzimy w Niedzielę Chrystusa Króla (26 listopada 2023 r.). Spotkanie odbędzie się w auli Zespołu Szkół Salezjańskich w Łodzi (ul. Wodna 34) w godz. 12.30-17.00. Oprawę muzyczną i uwielbienie poprowadzi zespół „Ocaleni” wspólnoty Efez. W programie będzie również Eucharystia i wspólny posiłek. Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny wraz z bardziej szczegółowymi informacjami na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej (www.archidiecezja.lodz.pl) oraz na funpage’u Łódź Piotrowa – Młodzi WDoMu na Facebooku.

Zapraszamy do udziału w Europejskim Spotkaniu Młodzieży, które organizuje Wspólnota Taizé na przełomie starego i nowego roku (28 grudnia – 1 stycznia) w Lublanie (Słowenia). Jest to spotkanie tysięcy młodych ludzi różnych narodowości i wyznań, którzy każdego roku gromadzą się na pięć dni w dużym Europejskim mieście, aby wspólnie się modlić i dzielić życie z mieszkańcami tego regionu oraz lokalnymi wspólnotami kościelnymi. Zapisy możliwe przez formularz, który można znaleźć na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej (www.archidiecezja.lodz.pl) oraz na funpage’u Łódź Piotrowa – Młodzi WDoMu na Facebooku.

Nasi Parafianie: Pani Jola i jej mąż Pan Paweł rodzice trojga małych dzieci, a żona jest w 8 miesiącu ciąży z czwartym dzieckiem, w lipcu miała wypadek, jest teraz w szpitalu pod obserwacją lekarzy. Przez tę trudną sytuację mąż zmuszony został do zawieszenia działalności gospodarczej, by zaopiekować się dziećmi. Jako rodzina znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.
W ubiegłą niedzielę przeprowadzana była zbiórka ofiar na pomoc dla nich. Zebrane zostało 6 063 zł i 25 euro. Bóg zapłać za dary serca!

22 listopada, w kalendarzu liturgicznym, wspominamy św. Cecylię, patronkę chórów i organistów. Podczas Mszy św. o godz. 18.00 modlić się będziemy w intencji panów organistów: Jakuba, Dawida i Szymona, a także dyrygentki pani Elżbiety i Chórzystów Chóru Katedralnego im. Św. Cecylii oraz ks. Piotra i Scholii Gregoriańskiej.

W sobotę 25 listopada Mszy św. o godz. 12.00 ofiarowanej za spokój duszy śp. Prof. Józefa Tischnera przewodniczyć będzie Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś. Po Mszy św. odbędzie koncert w wykonaniu zespołu muzycznego Trebunie-Tutki.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby pogłębić swoje życie religijne i poznać duchowość św. Franciszka z Asyżu na wykłady odbywające się w ramach studium franciszkańskiego w kościele pw. MB Anielskiej w Łodzi – raz w miesiącu, w ostatnią sobotę w godz. 10.00-13.00. Wyjątkowo w grudniu spotkanie w III sobotę, ze względu na bliski już czas przygotowań do świąt. Więcej informacji pod nr tel.: 605766419

Od dzisiaj można będzie nabywać poświęcone opłatki i świece Caritas na wigilijny stół. Dostępne będą w kiosku w głównej kruchcie, w zakrystii i kancelarii. Nie roznosimy po domach, ani nikt nie otrzymał takiego upoważnienia ze strony parafii. Można też jeszcze nabywać kalendarze adwentowe dla dzieci. Dochód ze sprzedaży świec wigilijnych i kalendarzy adwentowych przeznaczony jest na duszpasterstwo ministrantów.

Świece wigilijne Caritas

Przed tygodniem informowaliśmy, iż podczas okresowego przeglądu stanu technicznego katedry okazało się, że cztery wieżyczki usytuowane na narożnikach muru u podstawy hełmu dużej wieży są w złym stanie. Uszkodzone jest pokrycie z blachy miedzianej, częściowo zniszczone jest deskowanie, a przede wszystkim znacznej erozji uległy podstawy żelbetowe hełmów tych
wieżyczek, jak również odspoiły się betonowe elementy ozdobnych konsoli. W minionych dniach zostały rozpoczęte prace ratunkowe tych wieżyczek, polegające na zdemontowaniu elementów zagrażających bezpieczeństwu osób znajdujących się w pobliżu wejścia do katedry. W najbliższych dniach odkryte konstrukcje ostaną wstępnie zabezpieczone przed zbliżającą się zimą. Prace naprawcze, po opracowaniu technologii naprawy i po ich uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, rozpoczną się na wiosnę. Wstępne oszacowanie kosztów naprawy przez inżyniera rzeczoznawcę to kwota ponad 430 000,00 zł. Trwa poszukiwanie środków. Zdjęcia z wieży na głównej stronie katedra.lodz.pl

Prace remontowe wieży katedralnej

Serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary składane na tacę, do skarbony lub na konto bankowe parafii
RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA PW. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI
90-458 ŁÓDŹ, UL. KS. IGNACEGO SKORUPKI 9
BANK PEKAO S.A. V O/ŁÓDŹ 29 1240 1545 1111 0000 1167 6274

W kiosku w głównej kruchcie katedry jest do nabycia najnowsza prasa katolicka. Zapraszamy!

Odeszli do Pana: + Henryk LESZCZYŃSKI, + Andrzej MAŁKOWSKI + Andrzej WYDERKA.

Pomódlmy się także za naszych bliskich zmarłych i za zmarłych parafian.
„Wieczny odpoczynek, racz im dać Panie”