Msza Święta za zmarłych Biskupów i Kanoników Kapituły Katedralnej 2023

– Nie redukujmy życia do prawa, bo wtedy przegapiamy miłość i łaskę – mówił kard. Ryś w listopadowej Eucharystii za zmarłych.Tradycyjnie, w środę po uroczystości Wszystkich Świętych, w łódzkiej katedrze odbyła się Msza św. w intencji zmarłych biskupów łódzkich oraz zmarłych członków Kapituły Archikatedralnej Łódzkiej. Eucharystii przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, a wraz z nim modlili się: abp senior Władysław Ziółek, bp Ireneusz Pękalski i bp Marek Marczak oraz księża kanonicy kapituły. – Ta liturgia jest szczególna, ponieważ modlimy się z potrzeby serca, ale także zgodnie ze statutem naszej Kapituły w intencji zmarłych biskupów łódzkich oraz członków Katedralnej Kapituły – mówił na wstępie bp Pękalski, zachęcając wiernych do wspólnej modlitwy.

Archidieczja ŁódzkaARTYKUŁ DNIASkupienie dla uczestników tzw. „Synodów” ParafialnychJUBILEUSZ 100-LECIA ›SYNOD ›LISTA AKTUALNOŚCIKard. Ryś: Przez prawo przegapiamy miłość | Msza Św. za zmarłych Biskupów i członków kapitułyAutor: Julia Saganiak/Niedziela Łódzka8 listopada 2023Wyświetleń: 648Kard. Ryś: Przez prawo przegapiamy miłość | Msza Św. za zmarłych Biskupów i członków kapitułyUdostępnij- Nie redukujmy życia do prawa, bo wtedy przegapiamy miłość i łaskę – mówił kard. Ryś w listopadowej Eucharystii za zmarłych.Tradycyjnie, w środę po uroczystości Wszystkich Świętych, w łódzkiej katedrze odbyła się Msza św. w intencji zmarłych biskupów łódzkich oraz zmarłych członków Kapituły Archikatedralnej Łódzkiej. Eucharystii przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, a wraz z nim modlili się: abp senior Władysław Ziółek, bp Ireneusz Pękalski i bp Marek Marczak oraz księża kanonicy kapituły. – Ta liturgia jest szczególna, ponieważ modlimy się z potrzeby serca, ale także zgodnie ze statutem naszej Kapituły w intencji zmarłych biskupów łódzkich oraz członków Katedralnej Kapituły – mówił na wstępie bp Pękalski, zachęcając wiernych do wspólnej modlitwy.W homilii kard. Grzegorz Ryś odniósł się do liturgii słowa, rozważając najpierw pierwsze czytanie z Listu św. Pawła. Metropolita łódzki zauważył, że dzisiejsza intencja modlitewna pozwala nam z większą powagą zagłębić się w Bożym słowie, które podaje, co jest istotne w życiu. – W tym natłoku praw mogłoby się wydawać, że człowiek żyje dobrze, kiedy stosuje się do prawa, że to jest wystarczająca miara pytać o swoje życie, czy ja jestem w porządku w odniesieniu do prawa? Święty Paweł mówi, że nie chodzi o to, jaki jesteś w stosunku do prawa, chodzi o to, jaki jesteś w stosunku do innych osób. Nie pytaj się, czy zawiniłeś wobec prawa. Pytaj się, czy nie masz jakiegoś długu wobec innej osoby – zwrócił uwagę łódzki pasterz. Następnie, podkreślił, że jeśli ktoś chce w sposób doskonały przestrzegać prawo, to powinien kierować się miłością wobec każdej swojej relacji. – Ta edukacja życia do prawa jest także dlatego niewłaściwa, że ta miłość, o której mówi św. Paweł, jest ostatecznie w naszym życiu darem od Boga – zaznaczył.W odniesieniu do Ewangelii metropolita łódzki powiedział o nienawiści do innych, która polega na wyrzeczeniu się posiadania żony, męża, dzieci, ojca czy matki. – Miłość nie zawłaszcza, nie zagania dla siebie, nie posiada, Miłość ma zdolność bycia bezinteresowną. Słowo nas dzisiaj woła do Miłości, bo nie ma nic ważniejszego – zakończył kard. Ryś.

Po Mszy św. kard. Ryś z łódzkimi biskupami pomodlił się przy grobach biskupów w krypcie katedralnej.

Archikatedralna Kapituła Łódzka, erygowana przy kościele pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi, wyniesionym do godności bazyliki mniejszej, stanowi kolegium kapłanów, wypełniających zadania wyznaczone kapitułom przez prawo powszechne oraz zlecone przez Arcybiskupa Łódzkiego. Według Statutu Kapituły Archikatedralnej Łódzkiej do jej zadań wynikających z prawa powszechnego należy sprawowanie bardziej uroczystych celebracji liturgicznych w bazylice archikatedralnej i troska o zapewnienie wiernym stałej posługi sakramentalnej związanej z urzędem kanonika penitencjarza. Ponadto ma troszczyć się, m.in. o kult Eucharystii związany zwłaszcza z codziennym wystawieniem Najświętszego Sakramentu w bazylice archikatedralnej oraz z Archidiecezjalnym Świętem Eucharystii. Kanoników Kapituły mianuje Arcybiskup Łódzki, po zasięgnięciu opinii kanoników gremialnych.

źródło: archidiecezja.lodz.pl