Nowy Rok Szkolny i Katechetyczny 2023

początek roku

W tym roku nieco inaczej, niż zwykle, dzieci i młodzież usłyszą pierwszy powakacyjny dzwonek w szkołach dopiero w poniedziałek 4 września. Tego też dnia zapraszamy wszystkie dzieci, młodzież, rodziców, katechetów, nauczycieli i wychowawców na Mszę Świętą na rozpoczęcie Roku Szkolnego na godz. 8.00 do łódzkiej Katedry. Warto też przy tej okazji pomyśleć nad spowiedzią świętą powakacyjną.

katecheza w szkole

Niektórzy polemizują czy szkoła jest miejsce na katechizacje. Gdyby takim miejscem nie była, to nie nauczano by religii w szkołach. Zgodnie z prawem polskim jak i konkordatem pomiędzy Polską a Watykanem każdy ma prawo do publicznego wyrażania swojej religijności, dlatego możemy m. in. swobodnie uczestniczyć w Mszach Świętych, procesjach, wydarzeniach religijnych, a także uczyć się katechizmu również w polskich szkołach.

Katecheza jest prowadzona przez księży, siostry i braci zakonnych oraz nauczycieli świeckich. Katecheta jest pełnoprawnym nauczycielem, jak każdy z nauczycieli, dlatego pracuje jednakowo i nalicza mu się taką samą pensje, co wszystkim pracownikom. Są miejsca, gdzie tych katechetów brakuje niestety, jak i wielu nauczycieli z różnych przedmiotów, dlatego warto modlić się o nowe powołania do zawodu nauczyciela i katechety, które w dzisiejszych czasach nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem.

dlaczego wypisujemy dzieci z religii

Religia jest przedmiotem nieobowiązkowym, część osób na nią nie chodzi z powodów światopoglądowych, ale jest też spora część osób ochrzczonych i wierzących, które na religie nie chodzą. Jest to spowodowane głównie tym, że skoro można na jakiś przedmiot nie chodzić, to po co dodatkowo spędzać kolejne dwie godziny w tygodniu w szkole. Można się założyć, że gdyby inne przedmioty były nieobowiązkowe, to również by się z nich uczniowie wypisywali. Poza tym ogólna laicyzacja społeczeństwa oraz moda wśród młodzieży powoduje, że młodzi ludzie, już w szkole podstawowej wstydzą się wręcz, że należą do Kościoła i są wierzące.

Najważniejsza jest tu rola Rodziców. Dziecko samo nie może się z żadnego przedmiotu w szkole zwolnić, może to zrobić tylko rodzic. Dlatego rodzice powinni czuwać, jak sami składali postanowienie w czasie chrztu swoich dzieci, że będą starać się o ich katolickie i pobożne wychowanie. Skoro rodzicom trudno jest samym przekazywać wiarę, należałoby dopilnować, by w szkole, w której dziecko uczęszcza była zorganizowana religia oraz, by dziecko na nią chodziło.

Można pewnie się spierać o to jak ta religia jest w szkołach organizowana, albo jak jest przez niektórych nauczycieli świeckich lub duchownych prowadzona. Ale każdy rodzic ma prawo, by wszelkie nieprawidłowości związane z katechezą w szkole zgłaszać do Wydziałów Katechetycznych przy kurii w każdej z diecezji. Również w naszej Archidiecezji funkcjonuje Wydział Katechetyczny, który bezpośrednio sprawuje pieczę nad religią w szkołach.

dlaczego warto?

Warto być uczestnikiem lekcji religii, ponieważ wiara jest cnotą boską, którą człowiek otrzymuje na chrzcie, ale już od człowieka zależy, czy będzie ją w sobie rozwijał, czy nie. Niestety sama się nie rozwinie, a nie ćwiczona jak mięsień – zanika. W rozwijaniu wary podstawą jest modlitwa, a najlepsza z nich to Msza Święta, dlatego uczestnictwo w niej jest tak istotne. Lecz nie tylko sama modlitwa, ale poznawanie Pisma Świętego, staranie się zrozumieć na czym polegają Prawdy Wiary i w co tak naprawdę wierzymy, poznawać historię Kościoła, chrześcijaństwa i ludzkości, a do tego potrzebna jest wiedza katechetyczna. Wiara nie może być pusta, ani naiwna, powinna być podparta silnymi fundamentami wiedzy o wierze. Niektórzy łatwo wiarę porzucają, bo mówią cos o braku dowodów na istnienie Boga, ale najczęściej nigdy o tych dowodach nie słyszeli i nawet nie wiedzą, ile przez to stracili. Dlatego rozwijanie wiary i udział w lekcjach o religii jest bardzo ważny już od dzieciństwa.

Drogie dzieci, droga młodzieży, drodzy rodzice i katecheci!

Na nowy Rok Szkolny i Katechetyczny z całego serca Wam błogosławimy i życzymy wytrwałości w pracy aż do kolejnych wakacji.