XXVII Niedziela Zwykła 2022

komunikaty duszpasterskie

 • 15 października br. obchodzić będziemy 100. rocznicę konsekracji świątyni katedralnej. Do tego wydarzenia przygotują nas rekolekcje parafialne i inne wydarzenia kulturalne. Rekolekcje odbędą się w dniach od najbliższej niedzieli 9 do wtorku 11 października. Nauki  głosić będzie o. dr Marek Kotyński CSsR – redemptorysta – wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, mariolog.

Program przygotowań:

            1. Niedziela 9 października – nauki rekolekcyjne podczas wszystkich Mszy świętych,

           2. Poniedziałek 10 października

                        – godz. 12.00 Msza św. z nauką . Po Mszy św. oprowadzanie po katedrze.

                        – godz. 18.00 Msza św. z nauką do rodziców dzieci przed I Komunią św. i przed bierzmowaniem.

                                                             Po Mszy św. spotkanie księdza proboszcza z w/w rodzicami.

            3. Wtorek 11 października – godz. 12.00 Msza św. z nauką.

                                                  – godz. 18.00 Msza św. z nauką i nabożeństwo dziękczynno-błagalne.

            4. Środa 12 października – godz. 18.30 konferencja ks. prof. Mieczysława Różańskiego na temat:                                                             „Konsekracja kościoła katedralnego”

      5. Czwartek 13 października –  godz. 19:00 KONCERT JUBILEUSZOWY

   Wystąpią:

   – Magdalena Witczak – sopran (Łódź)

   – Anna Przybysz – organy (Warszawa)

SOBOTA 15 PAŹDZIERNIKA 2022 ROKU – GODZINA 12.00 UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA
Z OKAZJI 100. ROCZNICY KONSEKRACJI KATEDRY

Mszy św. przewodniczyć będzie ks. abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Koncelebrować będą: ks. abp Władysław Ziółek Senior, ks. bp Ireneusz Pękalski i ks. bp Marek Marczak oraz kapłani. Przybędą kanonicy Kapituły Archikatedralnej Łódzkiej, Kapituły Kolegiackiej Łaskiej i Kapituły Kolegiackiej Wolborskiej. Zapraszamy serdecznie wszystkie grupy parafialne i was drodzy Bracia i Siostry na wspólne dziękczynienie Bogu za 100 lat katedry jako świątyni Bogu na chwałę poświęconej.

 • Rozpoczął się październik, miesiąc różańca świętego. Nabożeństwa różańcowe będą w katedrze:

– w niedziele o godz. 18.00,
– w dni powszednie od poniedziałku do piątku o godz. 17.30,
– w soboty o godz. 8.30.

 • Dzisiaj, podczas Mszy św. o godz. 17.00, dzieciom przygotowującym się do przyjęcia I Komunii św., zostaną poświęcone  różańce. Różaniec prowadzony przez dzieci we wtorki o godz. 17.30. Zapowiadane wcześniej spotkanie z rodzicami dzieci przed I Komunią św. odbędzie się podczas rekolekcji w następny poniedziałek.
 • O godz. 18.00 odprawione zostanie nabożeństwo różańcowe z procesją do pięciu ołtarzy.
 • W tym tygodniu przypada:

       – I czwartek miesiąca – nabożeństwo różańcowe ofiarujemy w intencji kapłanów i o nowe i święte powołania
– I piątek miesiąca – nabożeństwo wynagradzające NSJ o godz. 8.30 i 18.30.

 • Uroczystości odpustowe ku czci św. Faustyny Kowalskiej patronki Łodzi odbędą się w środę 5 października o godz. 18.00 w kościele pod jej wezwaniem na Placu Niepodległości. Po Mszy św., której przewodniczyć będzie abp Grzegorz Ryś, wyruszy ul. Piotrkowską procesja z relikwiami św. Faustyny do bazyliki archikatedralnej, gdzie zostanie odnowiony Akt Zawierzenia Archidiecezji Bożemu Miłosierdziu.
 • W czwartek 6 października o godzinie 18.30 w domu parafialnym przy Skorupki 7 odbędzie się spotkanie dla osób zainteresowanych przeżywaniem w wierze swej pracy zawodowej. W programie spotkanie ze Słowem Bożym, czas na modlitwę osobistą i dzielenie swoim doświadczeniem pracy. Kolejne spotkania raz w miesiącu. Zapraszają świeccy pracujący ze wspólnoty Chemin Neuf. Szczegóły na plakacie.
 • Pielgrzymka grup Żywego Różańca do sanktuarium Matki Bożej Łaskiej odbędzie się w sobotę 8 października. Mszy św. przewodniczyć będzie ks. bp Ireneusz Pękalski. Program w gablotach.
 • Zarząd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej w Łodzi informuje, że trwają zapisy na nową edycję zajęć w roku 2022/2023. Tematyka wykładów będzie dotyczyć biblijnej historii zbawienia. Celem Szkoły jest poznawanie Pisma Świętego, aby żyć na co dzień Słowem Bożym. Szczegóły na stronie www.ekumenicznaszkolabiblijna.pl
 • Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na Inaugurację Roku Akademickiego 2022/2023, która odbędzie się we wtorek 4 października. O godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia. Następnie w gmachu seminaryjnym odbędzie się dalsza część uroczystości. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu skierowane jest w sposób szczególny do Członków Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.
 • Każdego roku 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Według Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego zaburzenia psychiczne są jednym z głównych problemów zdrowotnych ludzkości. W Polsce prawie 8 milionów osób w wieku od 18 do 64 lat cierpi na zaburzenia psychiczne: depresję, zaburzenia lękowe, chorobę afektywną dwubiegunową, schizofrenię. W tym roku w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś będzie sprawował Mszę świętą w bazylice archikatedralnej łódzkiej w intencji osób chorujących psychicznie, ich rodzin, opiekunów i wszystkich zatroskanych o ich stan zdrowia 10 października o godzinie 10.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 • W kiosku w głównej kruchcie katedry jest do nabycia najnowsza prasa katolicka. Zapraszamy!
 • Do wieczności odeszli śp.: Sławomir Zwierzchowski, Krystyna Malczak, Edward Dudkiewicz i Kazimierz Abratkiewicz.

Wieczny odpoczynek, racz im dać Panie