Niedziela Palmowa 2022

błogosławieństwo palem

Niedziela Palmowa to tradycyjna nazwa Niedzieli Męki Pańskiej, czyli VI Niedzieli Wielkiego Postu. Rozpoczyna ona Wielki Tydzień. Zgodnie z najstarszą Tradycją jest to dzień wspomnienia Uroczystego Wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Liturgia tego dnia jest bardzo rozbudowana. Powinna się ona rozpocząć w innym miejscu, niż w prezbiterium kościoła, np. przy bocznym ołtarzu lub nawet na zewnątrz, przy jakimś odpowiednim miejscu, np. przy jakiejś kapliczce. Po rozpoczęciu Kapłan odczytuje fragment Ewangelii Świętej o Wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy, następnie błogosławi przyniesione przez wiernych palmy i zielone gałązki na pamiątkę witającego Pana Jezusa tłum. Po błogosławieństwie rusza uroczysta procesja do kościoła, do prezbiterium. Dalszy ciąg Mszy Świętej sprawuje się w sposób zwyczajny.

WJAZD JEZUSA DO JEROZOLIMY | Parafia św. Jana Ewangelisty Wimbledon-Putney  w Londynie

liturgia słowa

W Liturgii słowa główne miejsce zajmuje bardzo długi ewangeliczny Opis Męki Pańskiej według jednego z trzech Ewangelistów synoptycznych, św. Mateusza, św. Marka lub św. Łukasza (nie wolno tego dnia odczytywać Opisu Męki Pańskiej wg św. Jana, którą odczytuje się zawsze w Wielki Piątek). Dlatego Niedziela ta nosi prawidłową nazwę Niedzieli Męki Pańskiej.

Opis jest na tyle długi, że Kościół zezwolił na odczytywanie go z podziałem na role. Wówczas wyjątkowo fragmenty Ewangelii mogą odczytywać świeccy lektorzy. Aby nadać uroczystego charakteru wykonania Ewangelii, może być ona odśpiewana przez kantorów lub chór, z podziałem na role według tekstów i melodii zatwierdzonych przez Kościół.

Warto wiedzieć, że wyjątkowo przed tą Ewangelią wierni nie odpowiadają słowami „Chwała Tobie, Panie” i nie czynią znaków krzyża na czole, ustach i sercu.

Śpiewana Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa wg. św. Jana - YouTube

konkurs

Niedziela Palmowa, jak co roku zgromadziła wielu wiernych, którzy przynieśli kolorowe palmy i zielone gałązki na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Podczas Mszy Świętej o godz. 17.00, rozstrzygnięto konkurs dla dzieci na największą palmę. Pierwsze miejsce zajęła palma na wysokość 3 m 20 cm – SERDECZNIE GRATULUJEMY!

kolorowa procesja z palmami