Empty input file `/www/katedra.lodz.pl/images/informacje/2014/140918-ospust-sw-stanislawa-kostki/pierwsze-klasy/15.JPG' @ error/jpeg.c/JPEGErrorHandler/316

odpust

Uroczystość odpustowa w łódzkiej Archikatedrze zgromadziła tłumy wiernych i młodzieży z całej archidiecezji. Mszy Świętej odpustowej, w czwartek 18 września o godzinie 12, przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski metropolita łódzki.

Wszystkich licznie przybyłych gorąco przywitał ks. Ireneusz Kulesza proboszcz parafii katedralnej p.w. św. Stanisława Kostki. Ks. Kulesza przypomniał również po krótce historię życia tego polskiego świętego.

Homilie wygłosił ks. abp Marek Jędraszewski metropolita łódzki, który zwrócił się do licznie zgromadzonych w katedrze uczniów, zachęcając do naśladowania św. Stanisława, tymi słowami: „Odznaczał się wielką radością ducha, wielką życzliwością i niezwykłą pobożnością i ciągle marzył o jednym, by być jak najbliżej Pana Boga. I Pan Bóg spełnił to jego pragnienie powołał go do siebie. Stanisław umarł mając kilkanaście lat. Od samego początku wszyscy byli przekonani, że to święty chłopak, prawdziwy święty. Stając się wzorem, zwłaszcza dla was, dziewczęta i chłopcy, którzy żyjecie 450 lat po nim, ale którzy także musicie wiedzieć- Pan Bóg jest najważniejszy i drugiego człowieka trzeba kochać całym sercem jak siebie samego. Trzeba również umieć trzymać dystans wobec tego wszystkiego co chce dać nam świat, bo często są to rzeczy które nie służą naszemu dobru, a często są nawet zagrożeniem. Dzisiaj kiedy wysławiamy Boga za tego wspaniałego naszego rodaka sprzed wieków, modlimy się wszyscy zwłaszcza za was, aby wasze dzieciństwo i młodość były przeżyte pięknie, szczęśliwie i dobrze. I zawsze będą tak przeżyte jeśli najważniejszy w waszym życiu zawsze i wszędzie będzie Pan Bóg.”

Na zakończenie Mszy Świętej wszyscy zgromadzeni udali się w procesji eucharystycznej wokół Katedry.

Po błogosławieństwie kapituła Nagrody „Serce Łodzi” pośmiertnie przyznała nagrodę Janowi Karskiemu w setną rocznicę jego urodzin, którego rok teraz obchodzimy- za jego zasługi na rzecz obrony wolności i życia. Statuetkę odebrała pani Małgorzata Laurentowicz, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. Nagroda znajdzie swoje miejsce w gabinecie Jana Karskiego.

{foto deftitle="Odpust w Katedrze w uroczystość św. Stanisława Kostki"}/informacje/2014/140918-ospust-sw-stanislawa-kostki/odpust{/foto}

Źródło: Archidiecezja Łódzka (Autorskie prawa majątkowe Archidiecezji Łódzkiej")


Natomiast podczas mszy świętej o godz. 18.00 uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej poświęcone zostały tornistry i przybory szkolne. Ucałowanie relikwii św. Stanisława Kostki odbywało się po każdej mszy świętej. Po zakończonych uroczystościach wieczornych dzieci były poczęstowane słodkościami.

{foto deftitle="Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych"}/informacje/2014/140918-ospust-sw-stanislawa-kostki/pierwsze-klasy{/foto}