02

Od piątku 6 czerwca w Łodzi trwają Ogólnopolskie Dni Wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych. Ok. 500 dzieci i młodzieży z różnych diecezji przyjechało do Łodzi wraz z opiekunami. W przeddzień Święta Eucharystii na Placu Katedralnym zorganizowano uroczysty koncert dla dzieci. Na scenie wystąpił zespół ewangelizacyjny „Hej Jezu".

Hasło tegorocznego zjazdu to „Jezu Hostio Chlebie Żywy, Tobie ufam, Kocham Ciebie" i nawiązuje do pracy duszpasterskiej Kościoła- „wierzę w Syna Bożego".

Jak mówią nam dzieci- członkowie ERM-u, najważniejsze jest dla nich przekazywanie dobrej nowiny o Bogu i pomoc bliźnim. Chcą zostać najlepszym przyjacielem Jezusa, by jak najbardziej się do Niego zbliżyć. Ważna jest dla nich modlitwa i Eucharystia, bo tylko w ten sposób można pogłębiać relację z Jezusem.
Eucharystyczny Ruch Młodych narodził się we Francji w 1844 roku. Przykład dzieci i młodzieży żyjącej ideałami Jezusa w Hostii przeniknął do serca Urszuli Ledóchowskiej, która ten ruch zaszczepiła w Polsce. Pierwsze koło krucjaty zostało założone w Pniewach w 1925 roku. Działalność krucjaty w niedługim czasie została skoncentrowana w Łodzi. Przed wybuchałem II Wojny Światowej w przeciągu 14 lat udało się Urszuli Ledóchowskiej wraz z bp Tymienieckim zrzeszyć 200 tyś. dzieci i młodzieży. Obecnie w ruchu działa ok. 10 tyś osób. Ruch opiera się na 4 filarach:

  • żyj Mszą Świętą
  • czytaj Ewangelię
  • kochaj bliźnich
  • bądź 13 apostołem


Źródło: www.archidiecezja.lodz.pl Archidiecezja Łódzka (Autorskie prawa majątkowe Archidiecezji Łódzkiej")